Japońskie wodne inspiracje

Wakacje w Japonii to nie tylko piękne zabytki i cudowne jedzenie. Można też zobaczyć jak Japończycy dbają o środowisko, a w szczególności, jak oszczędzają wodę.

Na pewno spokojnie można tam pić wodę z kranu. Robiłam to i żyję, taka woda podawana też jest w restauracjach.

Ale to, co najciekawsze to technologie. Firmą przodującą w tworzeniu nowoczesnych rozwiązań jest TOTO. (kliknij zdjęcia, a by powiększyć)

image_4

Jest to firma, której sprzętem można urządzić całą łazienkę, a szczególnie interesujące są toalety w pełni zmechanizowane, które myją, suszą, grzeją pupę, same spuszczają wodę, podnoszą i opuszczają klapę, a także witają. Sama nie wiem co tam jeszcze. Koszt takiego kibelka to czasem nawet ekwiwalent samochodu.

image_3

Z ciekawości wybraliśmy się do Showroom’u Toto, gdzie obejrzeliśmy wspaniałe łazienki i całą kolekcję toalet. Co ciekawe, dla Japończyków nie ma ograniczeń. Porządną japońską łazienkę z wszystkimi koniecznymi funkcjami można zrobić nawet na najmniejszej tokijskiej przestrzeni, a mieszkania w Tokio czy Kioto potrafią być mikroskopijne.

image_1-2

Japońska łazienka to w sumie dwa pomieszczenia. Jedno zawiera szafki, umywalkę, pralkę itp. Drugie to właściwy pokój łazienkowy, które całe jest prysznicem. Stoi tam również wanna. Po wyszorowaniu się pod natryskiem w wannie moczymy się we wrzątku. Ten drugi etap oczywiście nie jest obowiązkowy, ale chodzi o to, że wanna służy do relaksu, a nie do odmaczania brudu.

image_2-3

Oto klasyczna łazienka z salonu Toto. Z ciekawszych rzeczy mamy tu specjalny taborecik, na którym siadamy i pieczołowicie się namydlamy i skrobiemy (jest szczotka). Kapcie też specjalne – tylko do łazienki. Wyraźnie widać, że prysznicem można zalać wszystko.

Jeśli chodzi o oszczędzanie wody, Toto proponuje różne rozwiązania. Wydają się być oczywiste, ale bardzo doceniam, że firma tak kompleksowo podchodzi do tego zagadnienia. Wg. danych z folderu Toto aż 28% zużycia wody w domu przypada na wodę spuszczaną w toalecie. Wiele spłuczek, które posiadamy jest przestarzałych tzn. przelewają się przez nie hektolitry wody. Zupełnie przecież niepotrzebnie. Szkoda wody i pieniędzy. Czy to nasze małe siku na prawdę potrzebuje 9 litrów wody?

image_2-2

Na tym rysunku możecie zobaczyć, że rozwiązaniem jest specjalny rezerwuar, ale oczywiście nie trzeba wydawać wielkich sum od razu. Jeśli będziecie kiedyś wymieniać toaletę warto, a nawet należy rozważyć kupno nowoczesnej i oszczędnej, ale co zrobić teraz? Można zmniejszyć pojemność rezerwuaru, który u mnie wypełniony jest słoikami. To zmniejsza napełnianie. Ale jest też bardzo fajne brytyjskie rozwiązanie. Bardzo tanie i sama chyba sobie takie sprawię. Jest to Toilet Hippo.

home_pack

Hippo jest pojemnikiem z tworzywa sztucznego w kształcie pudełka, który najzwyczajniej wkładamy do spłuczki. Wypełniony wodą, której odrobina wymienia się regularnie (aby woda nie zgniła) oszczędza od 1 do 3 litrów wody ZA KAŻDYM RAZEM gdy spuszczasz wodę. Opakowanie 10 Hipków kosztuje 23,88 funtów i można obdzielić rodzinę i przyjaciół. Zakupy kartą lub paypalem tutaj:

http://www.hippo-the-watersaver.co.uk/index.html

Wodę w toalecie można też oszczędzać w inny ciekawy sposób. Szczególnie dobry, gdy toaleta jest w innym pomieszczeniu. Ten patent jest szczególnie interesujący.

Oto toaleta w mieszkaniu w Tokio.

image_5

Woda, którą myjemy ręce spływa do rezerwuaru i potem stosowana jest do spłukiwania klozetu. Genialne!

image_1-3

Ta toalet w restauracji jest nieco bardziej skomplikowana. Niby tam w rogu leci woda, ale jak z niej skorzystać? Umywalka i tak była obok. Ktoś tu czegoś nie ogarnął. Natomiast jeśli chodzi o samo wc i korzystanie w kucki jest to nowoczesna wersja dziury w ziemi. Ten sposób jest bardzo wygodny. Korzystamy przodem, nic nam nie grozi, żadne chlup itp. do tego jest to wygodniejsze niż używanie zwykłej toalety na narciarza.

Poza rozwiązaniami toaletowymi Toto proponuje też i u nas przecież dostępne napowietrzacze wody w kranach i pod prysznicem czy fotokomórki. Była też specjalna wanna, która o wiele dłużej niż tradycyjna utrzymuje wysoką temperaturę wody. Dzięki temu nie musimy dolewać wrzątku. Świetny patent dla Japończyków uwielbiających gorące kąpiele i dla wszystkich, którzy lubią się porządnie w wannie pomarszczyć.

Zakańczam i życzę wielu oszczędności 🙂

P.S. Toto jest dostępne w Europie http://eu.toto.com

Advertisements

About Ola D.

I'm into being ecofriendly and everything bio and organic. Not obsessed yet, trying to be reasonable.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Archiwum

%d bloggers like this: