Bambus może wszystko

Dziś co nieco o wszechstronnej roślinie, która dzięki swoim właściwościom ma szansę być eko przebojem.

Image

 

Oto bambus napotkany w parku w Tokio. Jest to oczywiście tylko jeden z około tysiąca gatunków tej niezwykłej trawy.

Najpierw kilka podstawowych informacji. Bambus, chociaż może osiągnąć wysokość nawet 20m (zależnie od gatunku oczywiście) jest trawą, a nie drzewem i tu pojawia się pierwsza zaleta. Nie wymaga on ponownego sadzenia po ścięciu. Nowa roślina wyrasta z pędów starej. Ponadto, niektóre bambusy mogą osiągać dzienny przyrost w postaci nawet 120 cm. A wiadomo ile trzeba czekać, aby urosło zwykłe drzewo.

Bambus nie potrzebuje pestycydów i nawozów ani specjalnie dużo wody. Co więcej, wydziela o 35% więcej tlenu niż drzewa o zbliżonych rozmiarach i wchłania więcej CO2. Jeden zbiór daje 20 razy więcej materiału, co sprawia, że ceny są niższe.

Produkcja bambusa jest ratunkiem dla wielu społeczeństw krajów rozwijających się. Z jednej strony uprawa przynosi dochód, z drugiej może stanowić o przetrwaniu czysto fizycznym. Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu bambus pomaga kontrolować erozję. W wielu krajach wykorzystywany jest jako bariera chroniąca uprawy i domostwa przed zmyciem.

Niestety produkcja bambusa, jeśli nie myśli się o środowisku, ale jedynie o zysku, może być problematyczna. Na pewno nie jest tak szkodliwa jak produkcja tradycyjnej bawełny (naładowanej pestycydami) czy nylonu i poliestru, jednak wciąż konieczne jest stosowanie chemikaliów. Niektórzy producenci stosują obieg zamknięty wykorzystując chemikalia wielokrotnie, a nie jednorazowo. Aby mieć pewność, że bambusowy produkt został wyprodukowany z myślą o przyrodzie, warto szukać oznaczeń “organic”. Należy pamiętać też o tym, że 25 konkretnych gatunków stanowi 99% diety pandy wielkiej. Zagrożeniem dla tego gatunku może być wykorzystywanie dzikiego bambusa i niszczenie siedlisk pod uprawy.

A teraz do rzeczy. Co można zrobić z bambusa? Chyba wszystko.

Po pierwsze podłogi. Bambus jest jednym z najwytrzymalszych materiałów odpornych na wodę.

Po drugie tkaniny. Bambusowy materiał jest bardziej miękki od bawełny i bliższy jedwabiowi czy kaszmirowi. Świetnie odprowadza wodę ze skóry i szybko wysycha. Ja posiadam skarpetki i mogę powiedzieć, że to najbardziej milusie w dotyku skarpetki na świecie.

Image

 

Akcesoria kuchenne. Są ładne, lekkie, wytrzymałe, myją się w zmywarce. Jestem fanką.

Image

 

Na targach ogrodniczych widziałam też bambusy do sadzenia. Można z nich zrobić piękny żywopłot albo zasłonę balkonową, żeby nam nie zaglądali podglądacze. Proponowane gatunki wytrzymują podobno temperatury do -20 stopni.

 

Jeśli znacie inne produkty z bambusa proszę o informacje w komentarzu.

Pozdrawiam!

Advertisements

About Ola D.

I'm into being ecofriendly and everything bio and organic. Not obsessed yet, trying to be reasonable.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Archiwum

%d bloggers like this: