Kolory we włosach

Trudno znaleźć kobietę, która chociaż raz nie zmieniła koloru włosów. Większość z nas farbuje włosy, czy to regularnie, czy od czasu do czasu. Agresja z jaką traktuje się ten bardzo ważny urodowy atut jest doprawdy niewiarygodna.

Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co je. Zdajemy sobie sprawę, że chociaż produkty na sklepowych półkach są dopuszczone do obrotu, wiele z nich nigdy nie powinno odwiedzić naszego układu pokarmowego. Dlaczego więc zapominamy, że skóra, chociaż stanowi barierę ochronną, nie jest jednak nieprzepuszczalna. Dlaczego dopiero alergiczna reakcja otwiera nam oczy?

Polki mają o czym myśleć. W 2011 roku wydały na farby 485 milionów złotych!

Rynek produktów do koloryzacji włosów rośnie z roku na rok. Wśród producentów zarabiających najwięcej są L’Oreal, Procter & Gamble, Unilever, Beiersdorf czy Henkel. Z pewnością znacie te firmy. To ich kosmetyki zalewają sklepowe półki, ich reklamy piorą mózgi.

Niestety, mimo zaostrzenia regulacji przez Unię, wciąż farba do włosów to jeden z bardziej szkodliwych kosmetyków. Najbardziej niebezpiecznym związkiem jest PPD czyli p-Fenylenodiamina. Substancja ta zwana “sztuczną henną” jest składnikiem wywołującym poważne alergie. Reakcją mogą być zaczerwienienia, wypryski, obrzęk, swędzenie i pęcherze. Po jakimś czasie może pojawić się ropiejące owrzodzenie. Drugim rodzajem reakcji mogą być duszności i wstrząs anafilaktyczny, niekiedy prowadzący do śmierci.

Tutaj artykuły opisujące przypadki takich alergii, które zdarzają się coraz częściej:

http://www.emagazine.com/magazine/whats-wrong-with-hair-dye

http://pracownia4.wordpress.com/2011/12/06/czy-farbowanie-wlosow-moze-zabic/

W niektórych krajach Europy PPD została całkowicie zakazana, jednak jeszcze nie w Polsce.

Pozostałe składniki o negatywnym działaniu to hydrochinon regulujący utlenianie, wysuszający, drażniący i niszczący tkanki oraz rezorcyna będąca częścią składową barwnika (wykorzystywana do produkcji klei przemysłowych i żywic syntetycznych) mająca właściwości mogące powodować opuchnięcia, zaczerwienienie i pokrzywkę.

Wiele składników ma właściwości rakotwórcze. Biorąc pod uwagę, że statystycznie farbowanie odbywa się co miesiąc, a czas trzymania mieszanki na skórze głowy wynosi co najmniej 30 minut, można sobie wyobrazić długofalowe efekty wieloletniego stosowania farb. Nazwy tych składników już same w sobie są przerażające: fenylenodiaminy4-chloro-m-enylenodiamina2-4 toluenodiamina, 4-amino-2-nitrofenolsmoła węglowanadtlenek wodoru1-naftol.

Ponadto dodać należy substancje wspomagające wchłanianie (pozwalają niebezpiecznym składnikom przedostawać się  do krwiobiegu), które powszechnie występują we wszystkich kosmetykach (popatrzcie na etykiety): glikol propylenuglikol polietylenukwasy tłuszczoweoleinowypalmitynowylaurylowyalkohol izopropylowy.

http://amigdalina.com.pl/?p=1236

Co jeszcze? Stosowanie farb do włosów w czasie ciąży może prowadzić do wielu wad wrodzonych płodów. Zawarte w nich ftalany mogą prowadzić do wad narządów płciowych u chłopców, a u mężczyzn stosujących koloryzację – zmiany genetyczne w plemnikach. Na szczęście panowie póki co nie poszli za modą.

http://handsomemen.blog.iwoman.pl/tag,farby;do;wlosow,19835.html

Co w takim razie robić?  Przerzucić się na tzw. naturę. Ma swoje plusy i minusy i też może wywołać reakcje alergiczne. Temu nie da się zaprzeczyć. Jednak ja dałam się przekonać.

Tradycyjną farbę miałam na włosach raz i to tylko na dolnej połowie długości. W zeszłym roku po raz pierwszy użyłam naturalnej farby po pierwsze aby dodać życia naturalnemu kolorowi i zamalować pierwsze dwa siwe włosy. Dobrałam kolory tak, że nikt, dosłownie nikt się nie skapnął. Także zdradzam tu wam moją tajemnicę, że tak, owszem zdarzyło się. Jednak nie robię tego specjalnie regularnie, dwa siwusy ucinam przy skórze 🙂

Wracając do tematu. Wypróbowałam 3 farby: Khadi (faworytka), Logona i Sante. Wszystkie wypróbowane przeze mnie kosmetyki są w postaci proszku i po zmieszaniu z wodą uzyskujemy sympatyczne błotko.

Image

Khadi to produkty pochodzące z Indii i posiadające certyfikat BDIH. Są wśród nich farby a, także cudowne oleje do pielęgnacji ciała, szampony, odżywki, maseczki itp.

Efekt koloryzacji utrzymuje się około miesiąca. Dobrze pokrywa siwe włosy. Ponadto henna ma właściwości odżywcze. Farba nadaje włosom przepiękny odcień i połysk. Zauważalny jest też efekt pogrubienia włosów. Im częściej farbujemy włosy roślinnymi farbami, tym zdrowsze się stają. W przypadku farb chemicznych, efekt jest całkowicie odwrotny. Formuły farb oparte są na zasadach ajurwedy. Zawierają koloryzujące hennę i indygo oraz dodatkowe składniki pielęgnujące takie jak amla o działaniu odżywczym czy neem o działaniu antybakteryjnym i tonizującym.

Więcej o Khadi na oficjalnej stronie:

http://khadi.pl/

Image

Logona jest niemiecką firmą z certyficatami BDIH, NATRUE, EMAS, CSE (Certified Sustainable Economics), ECOControl. Produkty Logony otrzymały także najwyższe oceny znanego nam  Öko-Test ponad 300 razy.

Skład tej farby jest bogatszy i rzeczywiście efekt pielęgnacyjny jest niesamowity. Khadi wygrywa tylko tym, że jest średnio 10 zł tańsza. Ale jeśli akurat cena ok. 36 zł jest dla mnie akceptowalna, biorę Logonę. Poza bazowym składem koloryzującym mamy tu jeszcze proteiny pszenicy i olej jojoba o cudownym działaniu na włosy. Skład różni się zależnie od koloru. Kolor trzyma się miesiąc na pewno i pokrywa siwe włosy.

Image

Na koniec Sante. Niestety najsłabsza, bo te moje siwe włosy się nie dały. Zadziwiające jest to, że efekt pielęgnacyjny i koloryzujący o wiele słabszy od Logony, a na torebce w pudełku napis Logona i skład łudząco podobny. Hmmm…

Teraz podsumuję. Stosowanie farb naturalnych wiąże się z tym, że trzeba samodzielnie zmieszać proszek z wodą (nic trudnego; dla leniwych jest wersja gotowa Logony, ale cenę ma prawie dwukrotnie wyższą), a proces farbowania trwa od 30 minut do 2h. Zależnie od koloru i mocy jaką chcemy uzyskać. Przy włosach siwych czy blond, które chcemy mocno przyciemnić, trzeba poświęcić nieco czasu. Ale warto! Zdecydowanie!

Dla zainteresowanych kompedium wiedzy o hennie do włosów

http://www.hennaforhair.com/

Zdjęcia i instrukcje znajdziecie też na stronie Khadi.

About Ola D.

I'm into being ecofriendly and everything bio and organic. Not obsessed yet, trying to be reasonable.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Archiwum

%d bloggers like this: